lek. med. Barbara Baka-Ćwierz

Lekarze specjaliści

Specjalizacja: Hepatologia

W 1982 ukończyła wydział lekarski na Akademii Medycznej w Krakowie.
Od 1982 roku zatrudniona w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
Od 1994 kierownik Wojewódzkiej Poradni Wirusowego Zapalenia Wątroby i Hepatologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.
Od 2006 do 2019 roku kierownik Oddziału i Poradni Wojewódzkiego Centrum Diagnostyki i Terapii Wirusowych Zapaleń Wątroby i Hepatologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Posiada szerokie i wieloletnie doświadczenie w chorobach wątroby, w swojej pracy zajmuje się diagnostyką i leczeniem marskości wątroby o różnej etiologii, wirusowych zapaleń wątroby (A, B, C ), chorób o podłożu autoimmunologicznym jak pierwotna marskość żółciowa, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, autoimmunologiczne zapalenie wątroby oraz uszkodzeń wątroby w przebiegu zaburzeń metabolicznych, stłuszczeniowej choroby wątroby a także polekowych i toksycznych uszkodzeń wątroby.

Wykonuje badania FibroScan (elastografia wątroby) służące do oceny stopnia uszkodzenia wątroby oraz oceny ilościowej stopnia stłuszczenia wątroby w przebiegu różnych chorób. Poszerza swoje umiejętności biorąc udział w licznych kursach i konferencjach krajowych oraz zagranicznych.

Członek Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego (PTH) oraz Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ).

Wykładowca na licznych konferencjach szkoleniowych dla lekarzy Podstawowej Opieki Medycznej, studentów Uniwersytetu Rolniczego, Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Uniwersytetu Niegasnącej Młodości oraz spotkaniach szerzących wiedzę na temat
wirusowych zapaleń wątroby organizowanych przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

Odznaczenia i wyróżnienia:

  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia„ 2014r.
  • Certyfikat Zaufania Pacjentów w Ogólnopolskim Plebiscycie Medycznym ”Laur Pacjenta" 2013r.