Wskazówki przed badaniami

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek).
2. W przypadku badania posiewu moczu stosujemy specjalny pojemnik przeznaczony do tego badania. Pojemnik powinien być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika.
3. Mocz należy pobrać po nocy, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych.
4. O ile lekarz nie zaleci inaczej, mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną oddać do pojemnika).
5. Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w ciągu maksymalnie 2 godzin, o ile jest przechowywany w chłodnym miejscu.

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym.
2. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko, wiek).
3. Do pobrania należy użyć łopatki umieszczonej w pojemniku.
4. Pojemnik należy wypełnić materiałem w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego.
5. Pojemnik należy dokładnie zamknąć i umieścić w foliowym woreczku.
6. Materiał do badania obecności lamblii powinien być świeży. W przypadku dłuższego przechowywania powinien być zamrożony.

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne, choć potrzebę wykonania badania należy każdorazowo omówić z lekarzem.

Sposób przygotowania do badania
• Dwa dni przed badaniem powinniśmy zastosować dietę płynną bezcukrową
• W dniu poprzedzającym badanie:
o Należy przyjmować płyny obojętne (woda mineralna niegazowana, gorzkie: kawa, herbata).
o Od około godziny 14.00 należy wypić preparat przeczyszczający Fortrans (preparat dostępny jest na receptę; receptę wystawia lekarz kierujący na badanie; przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu). Przygotowujemy go rozpuszczając w wodzie w stosunku 1 saszetka na 1 litr. 4 litry preparatu Fortransu należy wypić w przeciągu 5-6 godzin. Smak roztworu można w razie potrzeby poprawić poprzez dodanie soku z cytryny. Preparatu nie można podawać osobom z niedrożnością jelit oraz z objawami zespołu ostrego brzucha.
o dzieci i pacjenci z niedowagą - należy omówić przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie.
• W dniu badania pozostajemy na czczo.

Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Poinformuj o ciąży.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Ciąża

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne.

Sposób przygotowania do badania cytologicznego
• Materiał do badania cytologicznego pobieramy przed badaniem ginekologicznym, badaniem ultrasonograficznym z użyciem głowicy dopochwowej, badaniem bakteriologicznym (posiew) lub wirusologicznym z pochwy i/lub kanału szyjki macicy.
• Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu ostatniego krwawienia miesiączkowego i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnego krwawienia miesiączkowego (najlepiej pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu - pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego).
• Co najmniej 4 dni przed badaniem cytologicznym nie należy stosować żadnych leków/preparatów dopochwowych, tamponów dopochwowych ani też płukania pochwy.
• Co najmniej 24 godziny przed badaniem cytologicznym należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
• Co najmniej 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, badaniu ultrasonograficznemu z użyciem głowicy dopochwowej, nie należy pobierać z pochwy i/lub kanału szyjki macicy materiału do badania bakteriologicznego (posiew) lub wirusologicznego.
• W przypadku występowania stanów zapalnych pochwy konieczne jest ich wyleczenie przed pobraniem materiału do badania cytologicznego.

Leki

• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe z wyjątkiem leków dopochwowych.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi

• Data ostatniego krwawienia miesiączkowego
• Czas trwania cykli miesiączkowych (cykl miesiączkowy jest liczony od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do pierwszego dnia następnego krwawienia miesiączkowego)
• Przebyte: porody, poronienia, operacje narządu rodnego, leczenie zmian: szyjki macicy, pochwy, sromu
• Dotychczasowe wyniki badań cytologicznych, kolposkopowych, histologicznych
• Przyjmowane leki szczególnie leki hormonalne

Podczas badania poinformuj lekarza/położną o
• Nagłych dolegliwościach (np. ból), które wystąpiły w trakcie lub tuż po pobraniu materiału do badania cytologicznego

Przeciwwskazania

• Brak - badanie cytologiczne może być wykonywane u kobiet w każdym wieku, również u kobiet w ciąży; badanie cytologiczne może być wielokrotnie powtarzane w zależność od wskazań medycznych określonych przez lekarza.

 

Badanie ultrasonograficzne (USG) - jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych. Badanie wykonuje się przy pomocy sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała, bądź też dla uzyskania lepszego obrazu układu płciowego oraz moczowego, wprowadzanej naturalnymi otworami, czyli transwaginalnie lub transrektalnie. We wnętrzu sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu wytwarzane są fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się o warstwy badanych narządów organizmu. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenia lekarza radiologa.

Nasi Pacjenci są badani wyłącznie przez lekarzy posiadających najwyższe kwalifikacje zawodowe, duże doświadczenie i wszechstronne przeszkolonych. Pracę lekarzy wspiera najnowocześniejszy sprzęt ultrasonograficzny wraz z cyfrowym ATL 3000, dzięki któremu wzrasta precyzja analizy uzyskanego obrazu, a przez to i trafność diagnozy.

Nieliczne techniczne ograniczenia techniki ultrasonografii, którymi może być obecność barier akustycznych takich jak powietrze w jelitach, czy osłaniające narządy struktury kostne, powodują, że w przypadku np. badania mózgu najlepszą metodą diagnostyczna jest równie bezpieczne badanie rezonansu magnetycznego.

Poza możliwościami obrazowania narządów w celu ich diagnozy badanie USG jest bardzo pomocne w przypadku biopcji cienkoigłowej (np. biopcji piersi), czyli pobrania niewielkiego fragmentu tkanki do dalszych badań laboratoryjnych. Taką procedurę wykonuje się pod bieżącą kontrolą obrazu ultrasonograficznego, co gwarantuje pobranie odpowiedniej tkanki oraz wyklucza możliwość ewentualnych powikłań.


Badanie USG piersi - przygotowanie do badania

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie wyznaczył inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).
Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką , zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.
Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii.
W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

Prosimy o wydruk i wypełnienie ankiety. Wypełniony kwesionariusz prosimy zostawić u lekarza wykonującego badanie USG piersi.
Ankieta w formacie .pdf

Warunkiem koniecznym do zbadania narządu rodnego przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tych struktur. Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego (w tym również przez powłoki brzuszne).
W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jeżeli tak zdecydował ginekolog.

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów prostaty, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania. Nie ma też potrzeby stosowania wlewów doodbytniczych ani przyjmowania leków przeczyszczających przed badaniem.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań prostaty (zarówno transrektalnych jak i przez powłoki brzuszne, oraz wynik badania poziomu PSA.
W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

- Noworodki i niemowlęta wymagają napojenia (lub nakarmienia) na około 30 minut przed badaniem.
- Dzieci od 1 do 5 roku życia powinny wypić 100-300 ml niegazowanego płynu na 30-60 minut przed badaniem. Przed badaniem nie należy oddawać moczu.
- Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) - badanie powinno być wykonane nie wcześniej niż po 6 godzinach od ostatniego posiłku. Ponadto wskazane jest wypicie 2-3 szklanek niegazowanego płynu na 1-2 godziny przed badaniem. Nie należy opróżniać pęcherza moczowego.

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane).
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Niezbędne badania dodatkowe:
• Ustala lekarz prowadzący
W szczególności:
• badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest wymagane przed wszystkimi badaniami techniką rezonansu magnetycznego wykonywanymi z podaniem kontrastu. Za aktualne wyniki uznajemy:
a) badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 7 dni poprzedzających MR u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek,
b) badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 21 dni poprzedzających MR u osób zdrowych.

Sposób przygotowania do badania:
• Przed badaniem MR nie jest wymagane pozostawanie na czczo.
• W przypadku badania MR w sedacji należy pozostać na czczo (w tym bez przyjmowania płynów) co najmniej 6 godzin przed badaniem.

Leki:
• Jeżeli osoba badana przyjmuje leki na stałe, to w dniu badania powinna przyjąć je normalnie.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi:
• Pacjent/ka powinien dostarczyć dokumentację dotyczącą wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Pacjent/ka powinien poinformować personel pracowni diagnostycznej o alergii na leki i poprzednio podawane środki kontrastowe (reakcji na nie), przebytych chorobach układu moczowego, niewydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych (zwłaszcza padaczka, drgawki), szpiczaku, nadczynności tarczycy, przyjmowanych lekach, przebytych operacjach, ciąży, karmieniu piersią.
• Konieczne jest podanie przez pacjenta/kę informacji na temat wszczepionego rozrusznika serca, pompy insulinowej, przebytych operacji w tym by-pass, klipsów metalowych, stentów, wszelkiego rodzaju odłamków, kul postrzałowych oraz jakichkolwiek implantów metalowych, a także klaustrofobii, które stanowią bezwzględne lub względne przeciwwskazanie do badania MR.


Przebieg badania:
• Przed badaniem pacjent może być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego - jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania.
• W niektórych badaniach jamy brzusznej lub miednicy mniejszej pacjent może zostać poproszony o wypicie wody lub wodnego roztworu kontrastu na pół godziny przed badaniem. Również w niektórych przypadkach wykonuje się wlew doodbytniczy wody lub wodnego roztworu kontrastu.
• Może zaistnieć potrzeba podania kontrastu dożylnie. O podaniu kontrastu dożylnego decyduje lekarz radiolog kierując się wskazaniami lekarza prowadzącego oraz stanem pacjenta.

 

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe:
• Ustala lekarz prowadzący
W szczególności:
• badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest rekomendowane przed wszystkimi badaniami techniką tomografii komputerowej wykonywanymi z podaniem kontrastu. Za aktualne wyniki uznajemy:
a) badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 7 dni poprzedzających KT u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek,
b) badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 21 dni poprzedzających KT u osób zdrowych.

Sposób przygotowania do badania:
• Należy zjeść ostatni posiłek co najmniej 6 godzin przed badaniem KT.
• Pacjenci powinni być odpowiednio nawodnieni przed badaniem KT - należy wypić 1,5-2l wody niegazowanej do 3 godzin przed badaniem.
• W przypadku badania KT w sedacji należy pozostać na czczo (również bez przyjmowania płynów) co najmniej 6 godzin przed badaniem.

Leki:
• Jeżeli osoba badana przyjmuje leki na stałe, to w dniu badania powinna przyjąć je normalnie.
• Pacjenci leczeni preparatami Metforminy powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48godziny przed i na 24 godzin po badaniu.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi radiologowi lub personelowi Pracowni Diagnostycznej (technik, pielęgniarka):
• Pacjent/ka powinien dostarczyć dokumentację dotyczącą wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Pacjent/ka powinien poinformować personel pracowni diagnostycznej o alergii na leki i poprzednio podawane środki kontrastowe (reakcji na nie), przebytych chorobach układu moczowego, niewydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych (zwłaszcza padaczka, drgawki), szpiczaku, nadczynności tarczycy, przyjmowanych lekach, przebytych operacjach, ciąży, karmieniu piersią.

Przebieg badania:
• Przed badaniem pacjent może być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego - jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania.
• W niektórych badaniach jamy brzusznej lub miednicy mniejszej pacjent może zostać poproszony o wypicie wody lub wodnego roztworu kontrastu na pół godziny przed badaniem. Również w niektórych przypadkach wykonuje się wlew doodbytniczy wody lub wodnego roztworu kontrastu.
• Może zaistnieć potrzeba podania kontrastu dożylnie. O podaniu kontrastu dożylnego decyduje lekarz radiolog kierując się wskazaniami lekarza prowadzącego oraz stanem pacjenta.

Przeciwwskazania:
• Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr są przeciwwskazaniem względnym - w zależności od wskazań medycznych. W razie wątpliwości pacjentka powinna we własnym zakresie wykonać test ciążowy.

 

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe
• Decyduje lekarz kierujący na badanie.
• Badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest rekomendowane przed wszystkimi badaniami techniką tomografii komputerowej wykonywanymi z podaniem kontrastu. Za aktualne wyniki uznajemy:
- Badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 21 dni poprzedzających KT u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek.
- Badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 2 lat poprzedzających MR u osób zdrowych.

Sposób przygotowania do badania
• Trzy dni przed badaniem należy zastosować dietę płynną .W tych dniach nie spożywać pestek nasion, orzechów.
• Dzień przed badaniem ( wczesnym popołudniem) zastosować preparaty ułatwiające oczyszczenie jelita np. Fortrans (preparat dostępny jest na receptę; receptę wystawia lekarz kierujący na badanie; przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu). Przygotowujemy go rozpuszczając w wodzie w stosunku 1 saszetka na 1 litr. Należy wypić 4l tak przygotowanego Fortransu.
• Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy również zastosować preparat RECTANAL - jest to roztwór do wlewów doodbytniczych oczyszczających dolny odcinek jelita grubego. (Szczegóły dotyczące sposobu użycia preparatu znajdują sie w załączonej do niego ulotce)
• W dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania należy obficie przyjmować wodę niegazowaną,
• W dniu badania proszę nic nie jeść, wypróżnić się przed dotarciem na badanie.

Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Poinformuj lekarza o uczuleniu na środki kontrastowe, alergii i schorzeniach nerek (zwłaszcza chorzy z klirensem kreatyniny (GFR) poniżej 30 ml/min).
• Poinformuj biały personel (lekarz, pielęgniarka, technik) o ciąży.

Podczas badania
• Poinformuj o nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr są przeciwwskazaniem względnym - w zależności od wskazań medycznych. W razie wątpliwości pacjentka powinna we własnym zakresie wykonać test ciążowy.

 

Niezbędne badania dodatkowe
Nie są konieczne

Sposób realizacji usługi:
Badanie polega na nałożeniu na przedramiona po kropli alergenu i nakłuciu warstwy powierzchownej skóry. Odczyt wykonywany jest po 15-20min.

Sposób przygotowania do badania
Testy skórne wykonujemy w okresie zdrowia, min 4-7dni po zakończeniu leczenia ostrej infekcji, bez objawów zaostrzenia reakcji alergicznej.

W dniu badania nie stosujemy nawilżaczy/kremów na skórę przedramienia.

Leki
Testy skórne wymagają odstawienie następujących leków (jeżeli lekarz kierujący nie zaleci inaczej):

 • leki p/histaminowe (Zyrtec, Claritine, Telfast, Eurespal, Hydroxyzyna) 7-10 dni,
 • trój-/czterocykliczne leki p/depresyjne (Amitryptylina, Dezypramina, Doksepina)
 • min. 14dni,
 • glikokortykosteroidy (doustnie lub iniekcje) 1-3tyg do decyzji lekarza,
 • glikokortykosteroidy (na skórę przedramienia) 1-2tyg do decyzji lekarza.

Przeciwwskazania
Brak.

Badanie ultrasonograficzne (USG) - jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych. Badanie wykonuje się przy pomocy sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała, bądź też dla uzyskania lepszego obrazu układu płciowego oraz moczowego wprowadzanej naturalnymi otworami, czyli transwaginalnie lub transrektalnie. We wnętrzu sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu wytwarzane są fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się o warstwy badanych narządów organizmu. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenia lekarza radiologa.

Nasi Pacjenci są badani wyłącznie przez lekarzy posiadających najwyższe kwalifikacje zawodowe, duże doświadczenie i wszechstronne przeszkolonych. Pracę lekarzy wspiera najnowocześniejszy sprzęt ultrasonograficzny wraz z cyfrowym ATL 3000, dzięki któremu wzrasta precyzja analizy uzyskanego obrazu, a przez to i trafność diagnozy.

Nieliczne techniczne ograniczenia techniki ultrasonografii, którymi może być obecność barier akustycznych takich jak powietrze w jelitach, czy osłaniające narządy struktury kostne, powodują, że w przypadku np. badania mózgu najlepszą metodą diagnostyczna jest równie bezpieczne badanie rezonansu magnetycznego.

Poza możliwościami obrazowania narządów w celu ich diagnozy badanie USG jest bardzo pomocne w przypadku biopcji cienkoigłowej (np. biopcji piersi), czyli pobrania niewielkiego fragmentu tkanki do dalszych badań laboratoryjnych. Taką procedurę wykonuje się pod bieżącą kontrolą obrazu ultrasonograficznego, co gwarantuje pobranie odpowiedniej tkanki oraz wyklucza możliwość ewentualnych powikłań.

 

Przygotowanie do badania USG prostaty przez powłoki brzuszne

Badanie obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego), oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.
Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne, jest możliwie maksymalne wypełnienie pęcherza. W przeciwnym wypadku gazy w końcowym odcinku jelit, uniemożliwiają dostęp fali ultradźwiękowej do tego gruczołu.
Aby pęcherz moczowy był prawidłowo wypełniony, należy ponad godzinę przed wyznaczonym terminem badania wypić 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów i nie oddawać moczu. Po pierwszej części badania pacjent wychodzi do łazienki i wraca do gabinetu w celu pomiaru ilości moczu pozostałej w pęcherzu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.
W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od tej zalecanej procedury, ale wówczas na badanie należy przybyć 1,5 godziny wcześniej lub nawet poprzedniego dnia, aby ustalić z lekarzem indywidualne warunki przygotowania.

Badanie ultrasonograficzne (USG) - jest najbardziej popularną i mającą szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób metodą obrazowania wnętrza ciała. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, dlatego może być powtarzane w krótkich odstępach czasowych. Badanie wykonuje się przy pomocy sondy przykładanej bezpośrednio do powierzchni ciała, bądź też dla uzyskania lepszego obrazu układu płciowego oraz moczowego wprowadzanej naturalnymi otworami, czyli transwaginalnie lub transrektalnie. We wnętrzu sondy znajduje się kryształ, dzięki któremu wytwarzane są fale ultradźwiękowe o pożądanych parametrach oraz odbiornik echa akustycznego powracającego po odbiciu się o warstwy badanych narządów organizmu. Komputerowo przetworzone echo jest prezentowane na monitorze i podlega ocenia lekarza radiologa.

Nasi Pacjenci są badani wyłącznie przez lekarzy posiadających najwyższe kwalifikacje zawodowe, duże doświadczenie i wszechstronne przeszkolonych. Pracę lekarzy wspiera najnowocześniejszy sprzęt ultrasonograficzny wraz z cyfrowym ATL 3000, dzięki któremu wzrasta precyzja analizy uzyskanego obrazu, a przez to i trafność diagnozy.

Nieliczne techniczne ograniczenia techniki ultrasonografii, którymi może być obecność barier akustycznych takich jak powietrze w jelitach, czy osłaniające narządy struktury kostne, powodują, że w przypadku np. badania mózgu najlepszą metodą diagnostyczna jest równie bezpieczne badanie rezonansu magnetycznego.

Poza możliwościami obrazowania narządów w celu ich diagnozy badanie USG jest bardzo pomocne w przypadku biopcji cienkoigłowej (np. biopcji piersi), czyli pobrania niewielkiego fragmentu tkanki do dalszych badań laboratoryjnych. Taką procedurę wykonuje się pod bieżącą kontrolą obrazu ultrasonograficznego, co gwarantuje pobranie odpowiedniej tkanki oraz wyklucza możliwość ewentualnych powikłań.

Przygotowanie do badania USG układu moczowego

Badanie USG układu moczowego obejmuje ocenę nerek i pęcherza moczowego, a u mężczyzn również ogólną ocenę prostaty (czyli gruczołu krokowego). Ocena nerek nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Dopiero w takich warunkach można ocenić jego kształt oraz grubość i zarysy ścian.
Aby spełnić te warunki, pacjent powinien stawić się na badanie z pełnym pęcherzem, co najmniej jedną godzinę po wypiciu 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Czas potrzebny na wytworzenie odpowiedniej ilości moczu jest równie ważny co ilość wypitych płynów.
Prawidłowo wypełniony pęcherz pozwala również ocenić prostatę, w przeciwnym wypadku gruczoł ten jest przesłonięty przez gaz w jelitach.
Po pierwszej części badania, pacjent wychodzi do łazienki aby opróżnić pęcherz i wraca na badanie ewentualnego zalegania moczu.
Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.
Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

- Noworodki i niemowlęta - badanie powinno być wykonane 20-30 minut po karmieniu. Dziecko powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy. W trakcie badania konieczne może być dopajanie dziecka.
- Dzieci od 1 do 5 roku życia - badanie powinno być wykonane po 1 godzinie od wypicia 100-300 ml (w zależności od wieku) płynów. Dziecko powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy.
- Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) - badanie powinno być wykonane po ok. 1-2 godzinach od wypicia 300 ml - 1,5l płynów (w zależności od wieku dziecka). Dziecko powinno mieć wypełniony pęcherz moczowy.

Badanie to polega na 24 godzinnym monitorowaniu pracy w trakcie wykonywania przez Pacjenta jego codziennych aktywności.
Do klatki piersiowej Pacjenta zostają przymocowane elektrody połączone z małym urządzeniem wielkości walkmana, w którym to zapisywane są dane.

Holter EKG - przygotowanie do badania

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne

Sposób przygotowania do badania
• Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pracę serca.
• Przed założeniem elektrod aparatu holterowskiego zostanie usunięte owłosienie z klatki piersiowej.

Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Jeżeli pacjent ma wszczepiony stymulator, powinien dostarczyć informację o aktualnych parametrach stymulatora (wydruk z ostatniej kontroli albo legitymację rozrusznika).

Podczas badania
• Badany prowadzi w czasie rejestracji dziennik, w którym zaznacza ważniejsze czynności oraz ewentualne dolegliwości z podaniem godziny.
• Urządzenie rejestrujące nie jest wodoszczelne i nie może zostać zamoczone.

Po badaniu
• Pacjent po upływie doby, oddaje urządzenie w pracowni, w której rejestrator został założony.

Przeciwwskazania
• Brak

Holter ciśnieniowy to nowoczesny, automatyczny, 24 godzinny sposób pomiaru ciśnienia tętniczego.
Pacjent przez całą dobę nosi specjalny mankiet, który co 15 minut napompowywuje się i dokonuje pomiaru ciśnienia. Dane z tych pomiarów są zapisywane w niewielkim urządzeniu wielkości walkmana.

Holter ciśnieniowy - przygotowanie do badania

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne

Sposób przygotowania do badania
• Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.

Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Podczas badania
• Urządzenie rejestrujące nie jest wodoszczelne i nie może zostać zamoczone.

Po badaniu
• Pacjent po upływie doby, oddaje urządzenie w pracowni, w której rejestrator został założony.

Przeciwwskazania
• Brak

Zabieg laseroterapii siatkówki wykonywany jest w szczególnych przypadkach i polega na leczeniu danego schorzenia za pomocą światła laserowego, ogniskowanego na wewnętrznej warstwie oka, zwanej siatkówką.

Wskazania do zabiegu:

 • Retinopatia cukrzycowa;
 • Zakrzep żyły środkowej siatkówki;
 • Zmiany degeneracyjne obwodu siatkówki;
 • Centralna surowicza chorioretinopatia;
 • Inne schorzenia siatkówki nie uwzględnione powyżej.

Przygotowanie do badania:
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszelkie wątpliwości należy zgłosić lekarzowi kierującemu na badanie.

Przeciwwskazania:

 • Padaczka;
 • Brak współpracy z pacjentem.

Opis przebiegu zabiegu:

1. W gabinecie lekarskim, przed zabiegiem, pacjent otrzyma krople rozszerzające źrenicę. Ich działanie trwa około 3-5 godzin. W tym czasie niemożliwe jest prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych, a czytanie, pisanie i praca z komputerem są utrudnione.

2. Przed wykonaniem zabiegu gałka oczna zostanie znieczulona kroplami (znieczulenie miejscowe). Na oko założona będzie specjalna soczewka, przez którą lekarz wykonuje laseroterapię.

Informacje dodatkowe:

Długość zabiegu zależy od rodzaju schorzenia, może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. W trakcie zabiegu pacjent widzi błyski światła, podobne do świecenia latarką przed okiem.
Laserowanie w większości przypadków nie boli (czasami pacjent może odczuwać lekkie ukłucia) i jest wykonywane przez doświadczonego lekarza.
W dniu laseroterapii lub następnego dnia pacjent może odczuwać lekki ból gałki ocznej lub głowy. Pomocne mogą okazać się typowe środki przeciwbólowe, jak paracetamol czy ibuprofen, dostępne bez recepty.
W razie niepokojących objawów prosimy o zgłoszenie się do lekarza okulisty.
Działanie lecznicze lasera rozpoczyna się po około 1,5-3 tygodni od wykonanego zabiegu. W niektórych schorzeniach nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego (ćwiczenia na siłowni, fitness, joga lub inna praca fizyczna) do czasu pełnego zabezpieczenia zmian przez laser.
W każdym takim przypadku lekarz poinformuje o tym zaleceniu pacjenta.

 

Niezbędne badania dodatkowe:
• Ustala lekarz prowadzący
W szczególności:
• badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest wymagane przed wszystkimi badaniami techniką rezonansu magnetycznego wykonywanymi z podaniem kontrastu. Za aktualne wyniki uznajemy:
a) badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 7 dni poprzedzających MR u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek,
b) badanie poziomu kreatyniny wykonane w okresie 21 dni poprzedzających MR u osób zdrowych.

Sposób przygotowania do badania:
• Przed badaniem MR nie jest wymagane pozostawanie na czczo.
• W przypadku badania MR w sedacji należy pozostać na czczo (również bez przyjmowania płynów) co najmniej 6 godzin przed badaniem.
• Zaleca się zgłaszanie na badanie bez makijażu.

Leki:
• Jeżeli osoba badana przyjmuje leki na stałe, to w dniu badania powinna przyjąć je normalnie.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi:
• Pacjent/ka powinien dostarczyć dokumentację dotyczącą wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Pacjent/ka powinien poinformować personel pracowni diagnostycznej o alergii na leki i poprzednio podawane środki kontrastowe (reakcji na nie), przebytych chorobach układu moczowego, niewydolności nerek, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym, schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych (zwłaszcza padaczka, drgawki), szpiczaku, nadczynności tarczycy, przyjmowanych lekach, przebytych operacjach, ciąży, karmieniu piersią.
• Konieczne jest podanie przez pacjenta/kę informacji na temat wszczepionego rozrusznika serca, pompy insulinowej, przebytych operacji w tym by-pass, klipsów metalowych, stentów, wszelkiego rodzaju odłamków, kul postrzałowych oraz jakichkolwiek implantów metalowych, a także klaustrofobii, które stanowią bezwzględne lub względne przeciwwskazanie do badania MR.

Przebieg badania:
• Przed badaniem pacjent Mo ze być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego - jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania.
• W niektórych badaniach jamy brzusznej lub miednicy mniejszej pacjent może zostać poproszony o wypicie wody lub wodnego roztworu kontrastu na pół godziny przed badaniem. Również w niektórych przypadkach wykonuje się wlew doodbytniczy wody lub wodnego roztworu kontrastu.
• Może zaistnieć potrzeba podania kontrastu dożylnie. O podaniu kontrastu dożylnego decyduje lekarz radiolog kierując się wskazaniami lekarza prowadzącego oraz stanem pacjenta.

Jeżeli pacjent miał wcześniej wykonywane badania endoskopowe proszony jest o przyniesienie dostępnej dokumentacji. Na badanie należy zgłosić się 30 minut przed wyznaczonym terminem badania z pisemnym skierowaniem na badanie.
Jeżeli zalecany poniżej sposób przygotowania nie może być zastosowany u danego pacjenta, to o innym rodzaju przygotowania decyduje lekarz kierujący na badanie.
Przygotowanie do badania:

 • W przeddzień badania, późnym wieczorem należy wykonać wlewkę doodbytniczą np. RECTANAL , ENEMA (preparat dostępny bez recepty).
 • W dniu badania, na 3 godziny przed jego rozpoczęciem, należy ponownie wykonać wlewkę doodbytniczą np. RECTANAL, ENEMA. 
 • W dniu badania można pić płyny.

UWAGA - szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B pełny cykl szczepień jest zalecane, ale nie konieczne. Jeśli to możliwe biorąc pod uwagę okres czasu, jaki pozostał do terminu badania, warto się zaszczepić. Jeśli nie jest to już możliwe, to z uwagi na minimalne ryzyko przeniesienia infekcji badanie będzie wykonane.
Nie jest wymagany aktualny wynik badania przeciwciał anty-HBs i anty-HCV.

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne, choć potrzebę wykonania badania należy każdorazowo omówić z lekarzem.

Sposób przygotowania do badania
• W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie jeść i nie pić minimum 6 godzin.
• Przed wykonaniem badania nie wolno palić papierosów ani żuć gumy.
• Pacjenci chorzy na cukrzycę są diagnozowani w pierwszej kolejności aby mogli przyjąć leki i spożyć posiłek po badaniu.

Leki
• Doustne leki przyjmowane na stałe należy przyjąć po badaniu.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Ciąża

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe

 • Nie są konieczne, choć potrzebę wykonania badania należy każdorazowo omówić z lekarzem.

Sposób przygotowania do badania

Dzień przed badaniem dieta lekkostrawna z wyłączeniem:
- Surowych jarzyn.
- Ciemnego pieczywa.
- Gazowanych napojów i soków owocowych.
- Smażonych i tłustych mięs.
- Grochu ,fasoli, kapusta.

 • Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18 :00.
 • W dniu badania zgłaszamy się rano na czczo: bez jedzenia i picia .
 • W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
 • Nie należy palić papierosów.
 • Należy zadbać o wypróżnienie .W przypadku zaparć należy poinformować lekarza kierującego ,który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego.
 • Preparat należy stosować zgodnie z ulotką.

Jeśli badanie odbywa się popołudniu, stosować dietę lekkostrawną jak wyżej.
Należy być na czczo, co najmniej 5 godzin po posiłku oraz nie pić kawy.

Uwaga: Każde zdjęcie RTG u kobiet w wieku rozrodczym powinno być wykonywane w pierwszych 12 dniach cyklu ( o ile lekarz nie zaleci inaczej ), aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży.

Dzieci i pacjenci z niedowagą - należy omówić przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie .

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
:

 • Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
 • Podczas badania poinformuj nagłych dolegliwościach.

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne, choć potrzebę wykonania badania należy każdorazowo omówić z lekarzem.

Sposób przygotowania do badania
• W ciągu dwóch dni poprzedzających badanie zalecana jest dieta półpłynna, nie należy jeść owoców, warzyw, słodyczy, ciemnego pieczywa ani pić soków oraz napojów gazowanych.
• W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułka wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i 1 kapsułka rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty).
• W przeddzień badania nie należy jeść kolacji.
• W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie jeść i nie pić minimum 6 godzin.

Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Poinformuj lekarza o ciąży.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Ciąża

Największą przeszkodą w prawidłowej ocenie narządów jamy brzusznej jest zaleganie treści pokarmowej i gazu w żołądku, dwunastnicy i jelitach.

Przygotowanie do badania, o ile lekarz nie zaleci inaczej:

Badanie należy wykonywać na czczo.

 • Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody.
 • Nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
 • Pacjenci przyjmujący leki - mogą to zrobić, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.
 • Pacjenci z tendencją do wzdęć - powinni zachować lekkostrawną dietę już dwa dni przed badaniem -W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować Simetigast Forte 1 kapsułka wieczorem i 1 kapsułka rano w dniu badania lub Espumisan 3 x dziennie po 3 do 4 kapsułek (środek odgazowujący - dostępny w aptece bez recepty)

Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu.

Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

Badania dodatkowe nie są konieczne.

Sposób przygotowania do badania:

Przed badaniem nie wolno żuć gumy. Dzień przed badaniem nie wolno jeść pokarmów wzdymających ani pić napojów gazowanych. Dzieci z tendencją do wzdęć - o ile to konieczne, Espumisan - zgodnie z zaleceniami lekarza.

 • Noworodków i niemowląt nie karmić i nie poić ok. 1-1,5 godz. przed badaniem. W celu oceny odźwiernika prosimy przynieść ze sobą w butelce mleko, ewentualnie inny napój.
 • Dzieci od 1 do 5 roku życia - badanie powinno być wykonane co najmniej 2 godziny od ostatniego posiłku. Nie poić dziecka bezpośrednio przed badaniem. 
 • Dzieci starsze (powyżej 5 roku życia) - badanie powinno być wykonane około 4 godziny po ostatnim posiłku. 
 • Młodzież (od 15 r. ż.) badanie powinno być wykonane około 6 godzin po ostatnim posiłku.


Leki:

 • W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.


Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi:

 • Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.


Przeciwwskazania:

 • Brak.

USG met. Dopplera jest badaniem ultrasonograficznym wykorzystującym tzw. zjawisko Dopplera. Badanie to jest niezastąpione w diagnostyce zaburzeń układu krążenia i oceny jego drożności. Podczas badania lekarz analizuje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbijającej się od ruchomej przeszkody, jaką w organizmie człowieka zasadniczo jest krew. Zachowanie się przepływu krwi w naczyniach tętniczych i żylnych (zmiany prędkości) odzwierciedla wewnętrzny stan naczyń i podlega dokładnej analizie lekarskiej. Nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny wraz z cyfrowym ATL 3000, jakim dysponują nasi lekarze umożliwia przeprowadzenie USG Dopplera również w prezentacji kolorowej.

 


USG Doppler naczyń obwodowych

Badanie nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza oraz z badaniem EKG spoczynkowym wykonanym najwyżej na 1 miesiąc przed planowanym testem.

Niezbędne badania dodatkowe
Skierowanie na EKG spoczynkowe wykonywane przed testem wysiłkowym nie jest wymagane, ponieważ jest ono wykonywane jako wstęp do testu wysiłkowego. Lekarz wykonujący test wysiłkowy ocenia wstępny zapis EKG i ostatecznie decyduje o wykonaniu badania.

Sposób przygotowania do badania
Na badanie należy zgłosić się w ok. 2 godziny po lekkim posiłku.
Konieczny jest strój sportowy: obuwie sportowe na miękkiej podeszwie, spodnie dresowe lub szorty.

Leki
W dniu badania należy przyjąć zalecone leki. Czasem lekarz zaleci odstawienie niektórych leków (beta-blokerów) na 48 godzin przed badaniem. W takim przypadku lek ten należy zabrać ze sobą, by zażyć go po zakończeniu testu.
Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
Należy przedstawić EKG spoczynkowe wykonane najwyżej na 1 miesiąci przed planowanym testem, ewentualnie do wglądu (jeżeli były wykonywane) - Echo serca, Holter EKG, wynik poprzedniego testu wysiłkowego.

Podczas badania poinformuj o:
• Nagłych dolegliwościach.
Przeciwwskazania
• świeży zawał serca
• zaawansowana niewydolność lewokomorowa
• niestabilna choroba wieńcowa
• migotanie przedsionków, groźne zaburzenia rytmu serca
• istotna wada serca (stenoza aortalna)
• zapalenie mięśnia sercowego
• ciężkie nadciśnienie tętnicze
• zatorowość płucna
• blok lewej odnogi pęczka Hisa
• zakrzepica żył
• ostra infekcja
• brak zgody pacjenta